A gabion kosarakat kétszeresen sodrott acélhuzalból szőtt háló alkotja, melynek mechanikai tulajdonságai jobbak, mint amit a vonatkozó szabvány (EN 10223-3 ) előír.
A gabion kosarak az építési helyszínen kerülnek feltöltésre (megfelelő kővel), és így egy monolitikus, rugalmas, vízáteresztő struktúrát alkotnak, mely alkalmas támfalak, erózióvédelem, medervédelem, partfalbiztosítás kiépítésére.
Miben más a gabionos védelem, mint bármely más technológia?
Elsősorban abban, hogy egyesíti az egyéb módszerek jó tulajdonságait:
A kőkosarak (gabionok) erősen horganyzott acélhuzalból, duplán tekert technológiával előállított hálóból készülő, különböző méretű téglatestek. A huzal átmérője általában 2,7mm.
A kőkosarak (gabionok) általában 1x1 vagy 1,0x0,5 méteres, négyzet keresztmetszetű téglatestek.
A gabion dobozokat kamrákra osztják – általában- 1 méterenként elhelyezett diafragmák segítségével. A dobozok készítésénél használt drót vastagon horganyzott lágyacél anyagú, bizonyos esetekben indokolt lehet a PVC-vel erősített bevonat, mégpedig sós, savas környezetben. A gabion elemeket lapra hajtva szállítják a helyszínre.
A háló méhsejtes szerkezetű, melyben a nyílások szélessége D=80-100mm, a huzalok átmérője d=2,7mm (1. ábra).
>
A kibomlás elleni fonott háló duplán sodort hálószem kapcsolatai megakadályozzák az esetleg elvágott vagy elszakadt szál kibomlását, a hibahely minden esetben a környező mezőkre korlátozódik. Az elemek összeállítása fűződróttal és/vagy tűzőkapoccsal történhet.
D=80 x 100mm (lyukszélesség) d=2,7; 3,0mm |
L=1,5; 2,0; 3,0; 4,0m ± 3% B=1m ± 5% H=0,5; 1m ± 5% |
(ld.: 2. ábra)